4_0_header

Co je reflux?

Příčiny, příznaky a léčba

„Tělu musíš nabídnout něco dobrého, aby v něm duše chtěla žít,“ jak říká známé přísloví. A jídlo nejen že vyživuje tělo, ale může přinášet i potěšení a vytvářet okamžiky radosti a štěstí. Čas od času si například ke zpříjemnění dne dopřejeme čokoládu. Nebo si dáme druhou porci při nedělním obědě s rodinou, protože jídlo vždy chutná lépe, když se jí v dobré společnosti. Ale věci, které potěší duši, nemusí potěšit žaludek: některé potraviny jsou hůře stravitelné než jiné. Výsledkem mohou být zažívací potíže, jako je například reflux – zpětný tok žaludečního obsahu do jícnu.

4_0_illustration_1

Funkce jícnu

K refluxu dochází při poruše funkce dolního jícnového svěrače. Jícen je roztažitelná svalová "trubice" zhruba 25 cm dlouhá, která vede od zadní dolní části hrdla krkem a hrudníkem do žaludku. Jeho úkolem je dopravovat tekutiny a rozžvýkanou potravu do žaludku. Na horním a dolním konci jícnu jsou svaly, kterým se říká svěrače; ty fungují jako ventily, které se otevírají pouze při polykání, říhání nebo zvracení.  Při polykání rozžvýkané potravy smíchané se slinami se oba svěrače postupně otevírají. Potrava vstupuje do jícnu horním svěračem a prochází dolním svěračem do žaludku. Tento proces podporují koordinované svalové kontrakce v jícnu. Při poruše funkce svěračů může dojít k zpětnému toku žaludečního obsahu do jícnu.

4_0_image_1

Jak poznat, že se jedná o reflux? Nejčastější příznaky

Reflux je proces, při kterém žaludeční kyselina spolu s obsahem žaludku putuje vzhůru do jícnu. Žaludeční šťáva obsahuje velké množství kyseliny chlorovodíkové a ta dráždí sliznice, takže osoby, které mají tento problém, často trpí pálením žáhy nebo kyselým říháním. Je zcela normální, že žaludeční šťáva občas vytéká nahoru. U lidí, kteří trpí gastroezofageální refluxní chorobou (GERD), však k tomuto zpětnému toku dochází tak často, že může vyvolat zánět sliznice jícnu.

Více informací o pálení žáhy

4_0_image_2

Jakou roli hraje vaše strava?

Příliš sladké, příliš kyselé

Různé faktory mohou vyvolat, nebo dokonce podpořit, zpětný tok žaludeční kyseliny a natrávené potravy do jícnu, a tím vést k souvisejícím potížím, jako je pálení žáhy. Častou příčinou jsou některé potraviny a nápoje. Obzvláště sladká, mastná nebo kyselá jídla, stejně jako sytá jídla, stimulují produkci žaludeční kyseliny a mohou být těžko stravitelná. Důležitou roli hrají také nápoje, jako jsou alkohol a káva, které mohou zhoršit funkci jícnového svěrače, což přispívá k refluxu.

Další informace o pálení žáhy z jídla

4_0_image_3

Které další faktory ovlivňují reflux?

Hormony, věk a medicína

Můžeme sice změnit svůj životní styl a stravu, ale existují i další faktory, které ovlivňují správnou funkci jícnového svěrače a dají se těžko ovlivnit. Například svěrač mezi žaludkem a jícnem může být přirozeně slabý nebo může být nedostatečně vyvinutý, jako je tomu u kojenců a větších dětí. Mezi další ovlivňující faktory patří hormony, přirozené procesy stárnutí a některé léky a nemoci.

Další informace o pálení žáhy a stárnutí

Jaké jsou typické příznaky refluxu?

Reflux provází mnoho různých příznaků, z nichž nejčastější je pálení žáhy. Tento nepříjemný pocit pálení je obvykle cítit za hrudní kostí, může však vyzařovat z horní části žaludku přes celý hrudník nebo až do krku či dokonce do ramene. Často je doprovázen kyselým říháním. Pokud se tento příznak objevuje alespoň jednou nebo dvakrát týdně, označuje se jako refluxní choroba nebo GERD (gastroezofageální refluxní choroba). Rozlišujeme dva druhy: častější je neerozivní forma (NERD), která nezpůsobuje viditelné poškození jícnu. Existuje však také erozivní refluxní choroba (ERD), která vede k viditelnému poškození sliznice.

Další příznaky refluxu

Mohou se však objevit i jiné příznaky, u nichž někdy nemusí být jejich souvislost s trávicími problémy zřejmá. Mezi ně patří:

Podráždění sliznice hrtanu dráždí také hlas. Lidé s tímto problémem mohou mít chraptivý hlas.

K nucení ke kašli dochází, když se žaludeční kyselina dostane do horních cest dýchacích až na sliznici hrtanu.

Tyto potíže mohou být způsobeny podrážděnou sliznicí v zadní části krku.

Častým důsledkem regurgitace kyseliny je nepříjemný zápach z úst.

Pokud se žaludeční tekutina dostane přes nefunkční horní svěrač do hrtanu, podráždí sliznici. Tělo reaguje tvorbou hlenu, který chrání membránu. Tím se hlas "obalí" a člověk si musí odkašlat.

Lidé s refluxem často pociťují pálení, tlak nebo plnost v žaludku. Může se také objevit dávivý reflex nebo kyselé říhání. Nejčastěji popisovaným příznakem je pálení žáhy, tj. pocit pálení za hrudní kostí. Obvykle se projevuje po jídle, ve stresu, když člověk leží v posteli nebo během těhotenství.

Reflux žaludeční kyseliny může dráždit nervové dráhy v okolí žaludku a jícnu a může vést k bolesti ve středí části zad. Ta může vystřelovat až do páteře.

4_0_image_4

Co je to „tichý reflux“?

Reflux bez typických příznaků

Kromě toho existuje také stav známý jako laryngofaryngeální reflux, což je zpětný tok žaludeční kyseliny přes jícen až do nosu nebo hrtanu. Odborníci se domnívají, že k tomu dochází, když horní svěrač jícnu nefunguje správně. Hlavním důsledkem je podráždění úst a krku. Tento stav se také označuje jako tichý reflux, protože ti, kdo jej mají, nevykazují žádné typické a známé příznaky refluxní choroby.

Další informace o tichém refluxu

Jak poznám, že mám reflux?

Lékařské diagnostické metody

Pokud se u vás typické příznaky, jako jsou pálení žáhy nebo kyselé říhání, vyskytují jen občas, obvykle se nemáte čeho obávat. Pokud se však příznaky objevují častěji nebo dokonce několikrát týdně, měli byste být opatrní: nejlepší je poradit se s lékařem. Váš lékař vás může vyšetřit na příznaky možného refluxního onemocnění.

K potvrzení refluxu existuje několik diagnostických metod.

  • Gastroskopie: Gastroenterologové, specialisté na onemocnění žaludku a střev, běžně provádějí vyšetření zvané gastroskopie. Tento postup ukáže, zda se jícen změnil. Lékaři také umožňuje provést biopsii, tj. odebrat ze sliznice jícnu a/nebo žaludku vzorek tkáně.
  • 24hodinové monitorování pH jícnu: Další metodou k diagnostice refluxu je 24hodinové monitorování pH jícnu, při kterém lékař pomocí speciální sondy sleduje hodnotu pH v jícnu po dobu 24 hodin.
  • Analyzátor samovolného pohybu jícnu: Lze měřit tlak v jícnu, tento postup se nazývá vyšetření motility jícnu nebo jícnová manometrie. Vyšetření motility poskytuje informace o tom, zda se dolní jícnová svalovina správně uzavírá. Ve vzácných případech se nejedná o správné uzavírání svalu, ale spíše o jeho špatné otevírání. Natrávená potrava se pak nemůže správně dopravit do žaludku a v důsledku toho pak člověk trpí kyselým říháním a nepříjemným pocitem tlaku v jícnu.

Co dělat, pokud mám reflux?

Prevence a léčba potíží

Existuje několik kroků, které můžete podniknout, abyste předešli vzniku refluxu. Velkou roli hraje strava, takže vám proti potížím může pomoci, když si budete zapisovat potraviny, které fungují jako jejich spouštěče. Pokud je reflux diagnostikován, máte mnoho různých způsobů, jak mu čelit. Ke zmírnění svých potíž můžete začít využívat domácí prostředky. Pokud se situace nezlepší, existuje celá řada přípravků na pálení žáhy.

4_0_teaser1

I když je to někdy těžké, pokud některé potraviny vyvolávají reakci, je nejlepší se jim úplně vyhnout nebo si je alespoň dopřávat zřídka a v malém množství. Mezi tyto problematické potraviny patří zejména kyselé a tučné potraviny a cukr.

Další informace o stravě a pálení žáhy

4_0_teaser2

Pálí vás žáha často v noci? Nebo snad trpíte nočním refluxem / tichým refluxem, který se ráno projevuje chrapotem a neustálou potřebou pročistit si hrdlo? Pak může být užitečné odpočívat v náklonu pomocí polštářů nebo si upravit matraci tak, aby horní část těla byla výše - to ztěžuje návrat žaludečního obsahu zpět do jícnu.

Další informace o nočním pálení žáhy

4_0_teaser3

Při občasných potížích mohou přinést úlevu některé domácí prostředky. Patří mezi ně škrobovité potraviny, jedlá soda, kypřicí prášek a minerální jíl. Také nesycená voda a heřmánkový čaj pomáhají ředit žaludeční kyseliny a "vypláchnout" jícen.

Další informace o domácích pomocnících při pálení žáhy

Kromě domácích prostředků můžete proti pálení žáhy používat také různé přípravky z lékárny. Obraťte se na svého lékaře nebo lékárníka.

icon_cactus

Reloxan®: rychlá úleva od příznaků refluxu

Díky jedinečné kombinaci složek mají žvýkací tablety Reloxan® rychlý účinek, který můžete pocítit. Jsou vhodné zejména pro lidi, kteří hledají přípravek, který je dobře snášen a jeho složky jsou bezpečné. Minerální soli, uhličitan vápenatý a uhličitan hořečnatý, rychle neutralizují přebytečnou žaludeční kyselinu, zatímco vysoce koncentrovaný extrakt z opuncie chrání a zklidňuje citlivou sliznici jícnu. Žvýkací tablety můžete užívat kdykoli, není nutné je zapíjet vodou - podle potřeby až čtyři denně.

 

 

Reloxan

Vše, co potřebujete vědět o Reloxanu® – od mechanismu účinku přes jeho složky až po přirozené výhody, které nabízí.

Číst více

1_0_teaser3

Máte problém s pálením žáhy? Otestujte se a zjistěte to.

 

Udělat si test

2_1_teaser5

The right kind of diet can help prevent heartburn. How to find fast relief – even on the go.

Číst více