Co je to pálení žáhy?
Příznaky, příčiny a řešení
Mnoho lidí zná pálení žáhy a žaludeční potíže z překyselení:
Pálení za hrudní kostí, kyselé říhání nebo pocit tlaku v žaludku. Těmito nepříjemnými příznaky trpí pravidelně nebo občas přibližně třetina západní populace. K pálení žáhy dochází, když žaludeční kyselina spolu s obsahem žaludku vystoupá do jícnu a podráždí jeho sliznici. K tomu dochází obzvláště snadno, pokud ležíte. Příznaky pálení žáhy vás však mohou potrápit kdykoliv a znepříjemnit vám tak každodenní život.
Jaké jsou možnosti řešení? Jak můžete rychle a spolehlivě zmírnit své potíže a účinně jim předcházet? Odpovědi na své otázky najdete zde.
Jaké jsou typické příznaky? Jak zjistíte, že jde o pálení žáhy
Pálení žáhy se obvykle popisuje jako pocit pálení za hrudní kostí nebo někdy mírně pod ní v místě, kde jícen ústí do žaludku. Odtud může pocit pálení stoupat do krku. Mezi další typické příznaky patří kyselé říhání a kyselá chuť v ústech. Pálení jako by se odehrávalo v blízkosti srdce. Někteří pacienti také uvádějí nepříjemný pocit plnosti nebo bolesti žaludku.
Noční pálení žáhy může často způsobovat i ranní chrapot nebo pocit, že si musíte neustále odkašlávat. Může se objevit bolest v krku nebo dokonce bolesti zad, zejména pokud je jícen zanícený a bolest vystřeluje podél páteře do zad.
Trpíte pálením žáhy?
Jaké jsou příčiny? Jak pálení žáhy vzniká
K pálení žáhy dochází, když se kyselé žaludeční šťávy dostanou do jícnu a podráždí jeho sliznici. Existuje sval, zvaný dolní jícnový svěrač, který obvykle odděluje a uzavírá žaludek od jícnu. Někdy však není schopen fungovat tak, jak by měl. Důvodů může být mnoho, například hormonální změny nebo stárnutí. Zpětný tok žaludeční kyseliny mohou zvýšit i další faktory, například alkohol a nikotin mohou narušit přirozené trávicí funkce. Mohou způsobit oslabení svěrače a umožnit vzestup kyseliny. Nejčastější příčiny najdete níže.
Pálení žáhy často postihuje jedince čelící velkému stresu. Důvodem je, že stresové hormony zpomalují normální trávicí funkce. Z emocionálního napětí nás nejen rozbolí břicho, ale může vést k potížím z překyselení.
Mezi možné příčiny pálení žáhy patří také hormonální nerovnováha v těle. Mohou ji vyvolat například těhotenství nebo menopauza.
K pálení žáhy vedou také různé každodenní situace, například časté ohýbání se anebo těsné oblečení či nošení opasku. U některých lidí se pálení žáhy objevuje po obědě nebo po večeři a ovlivňuje jejich pocit pohody. Pocit pálení se často dostaví až potom, co si po jídle lehnete, protože když ležíte vodorovně, mohou žaludeční šťávy snadněji proudit vzhůru. Proto je pálení žáhy časté zejména v noci.
Na váš organismus má vliv způsob, jakým se stravujete. Velmi tučná, těžká nebo sladká jídla a požitkářské pokrmy znamenají pro váš trávicí systém velkou námahu. Pokud se potýkáte se stresem nebo jste v časové tísni, je běžné, že jídlo rychle zhltnete, aniž byste ho řádně rozžvýkali. Problémy mohou způsobit i potraviny, které si vybíráte pod tlakem. Na chvíli se můžete cítit sytí, ale pak vás rychle začne pálit žáha. Vyvážená strava a určité finty vám však mohou pomoci těmto potížím předcházet.
Při pálení žáhy může hrát roli i váš věk. Koneckonců jícnový svěrač mezi žaludkem a jícnem stárne spolu s vámi. Kromě typických změn v těle souvisejících s věkem mohou k tomuto problému přispívat i některé léky.
Pálení žáhy může být příznakem několika onemocnění. Hlavní z nich je gastroezofageální refluxní porucha (GERD). Zde je pálení žáhy hlavním příznakem, protože žaludeční kyselina se vrací do jícnu.
Pálení žáhy mohou způsobovat také onemocnění, jako jsou např. zánět jícnu nebo žaludku, prasklá bránice nebo funkční dyspepsie. Také obezita zvyšuje v oblasti břicha tlak, který vytlačuje žaludeční šťávy do jícnu.
Kdy bych měl/a navštívit lékaře? Diagnóza pálení žáhy
Pokud vás pálí žáha jen občas, obvykle se není čeho obávat. Jestliže se však objevuje častěji nebo pokud potíže trvají několik týdnů, měli byste se poradit s lékařem. Ten vás může důkladně vyšetřit a v případě potřeby vás doporučí ke gastroenterologovi – specialistovi v oboru onemocnění žaludku a střev. Proč je důležité časté pálení žáhy řešit a léčit? Opakovaný zpětný tok žaludeční šťávy může způsobit zánět jícnu. Kromě toho mohou některá onemocnění zapříčinit vznik potíží nebo refluxu. Váš lékař vám může ke stanovení správné diagnózy provést příslušná vyšetření. Soustavný zpětný tok žaludeční kyseliny může časem dokonce trvale poškodit sliznice. Chronický zánět může způsobit patologické změny jícnu, které mohou v horším případě vést až ke zhoubnému bujení.
Ke stanovení rozsahu pálení žáhy, zejména pokud problém přetrvává, mohou lékaři analyzovat obsah kyseliny v refluxu v dolní části jícnu. Mohou také určit rozsah refluxu. Gastroskopie – diagnostické vyšetření žaludku – odhalí případné poškození způsobené častým pálením žáhy.
Lékař vám nosem nebo ústy zavede do jícnu a žaludku tenkou hadičku s kamerou na konci. Tím se zjistí, zda není sliznice zanícená nebo zda nemáte jícen zúžený. Lékař vám také může biopsií odebrat vzorek sliznice a nechat jej v laboratoři analyzovat.
Jak pálení žáhy zmírnit?
Řešení obtíží
Pálení žáhy může být více než nepříjemné: může být obtěžující. Existují však způsoby, jak potíže zmírnit. Občasné pálení žáhy lze někdy účinně řešit šetrnými prostředky.
Při akutním pálení žáhy, například po jídle, může pomoci vypít velkou sklenici nesycené vody. Tekutina pomůže žaludeční kyselinu spláchnout zpět a zředit ji. Další možností je jíst několik menších jídel denně.
Škrobovité potraviny, jako jsou suchary, chléb a pečivo nebo banány, mohou pomoci absorbovat nadbytečnou žaludeční kyselinu. Vysoký obsah bílkovin v mandlích a dalších ořechách může také kyselinu neutralizovat. Před spolknutím je důkladně rozžvýkejte, dokud nedosáhnou kašovité konzistence.
Dobře tolerovaná léčba přípravkem Reloxan®
Reloxan® žvýkací tablety vám pomohou dosáhnout rychlé a dlouhodobé úlevy od akutních příznaků, jako jsou pálení žáhy a kyselý reflux. Účinné látky se uvolňují již při žvýkání.
Minerální soli – uhličitan vápenatý a uhličitan hořečnatý – rychle neutralizují nadbytečnou žaludeční kyselinu a umožňují rychlý nástup účinku s dlouhodobým působením. Sliz z kaktusu opuncie vytváří ochranný povlak, který pokrývá a chrání podrážděnou sliznici jícnu.
Doba, po kterou pálení žáhy trvá, může být u jednotlivých lidí různá. V mnoha případech závisí doba, po kterou potíže trvají, na jejich příčině. Občasné pálení žáhy vyvolané určitými potravinami odezní rychleji než pálení žáhy způsobené určitým onemocněním. Se žvýkacími tabletami Reloxan® se vaše potíže často zlepší během několika minut.
Jestliže však potíže míváte často, je třeba, abyste se poradili s lékařem. Pokud se u vás pálení žáhy projevuje dalšími příznaky, jako jsou potíže s dýcháním, bolest vystřelující do hrudníku, krku, ramene nebo paže, závratě nebo náhlé pocení, musíte lékaře navštívit okamžitě.
Jak mohu pálení žáhy předcházet?
K úlevě od potíží využijte tyto tipy.
Pálení žáhy může mít mnoho příčin. Několika z nich se lze snadno vyhnout. Následující tipy vám pomohou účinně předcházet pálení žáhy a žaludečním potížím z překyselení. Od správné stravy přes vhodné oblečení až po zdravý životní styl.
Zlepšete své stravovací návyky.
Věnujte jídlu dostatek času a každé sousto před spolknutím alespoň 20krát rozžvýkejte. Jídlo tak můžete trávit s dostatečným množstvím slin. Čím pomaleji jíte, tím méně vzduchu přijímáte. A ještě něco, co je pro váš žaludek dobré - větší počet menších jídel denně se tráví lépe než menší počet větších jídel. Dbejte na to, abyste během jídla dostatečně pili; nejvhodnější je nesycená voda, která pomáhá ředit žaludeční kyseliny.
Volte správné potraviny
Nejlepší je odepřít si velmi mastná a kořeněná jídla. Nedoporučují se ani další potraviny, které mohou způsobovat plynatost, jako jsou fazole nebo zelí. Naproti tomu chléb, rýžové krekry, suchary a ovesné vločky absorbují žaludeční kyselinu a přinášejí úlevu. V neposlední řadě: zcela se vyhýbejte alkoholu a tabáku! To pomáhá předcházet nejen pálení žáhy, ale i mnoha dalším onemocněním.
Udržování zdravé hmotnosti
Nadváha pálení žáhy zhoršuje, protože je na žaludek vyvíjen větší tlak. To platí zejména, když ležíte, protože větší břicho na žaludek více tlačí. Snažte se proto udržovat zdravou váhu.
Vsaďte na pohodlné oblečení
Utažený pásek nebo těsné kalhoty vyvíjejí na břicho tlak, který více či méně nutí žaludeční kyselinu stoupat. Výsledkem je pálení žáhy. Dbejte proto na to, abyste měli oblečení dostatečně volné a cítili se v něm pohodlně, zejména před jídlem.
Dostatečně odpočívejte
Vyhýbejte se stresu a emočnímu napětí; je to dobré pro vaše zdraví. Užitečné by mohly být meditace nebo jiné relaxační techniky. I příjemná procházka může pomoci.
Buďte stále aktivní
Fyzická aktivita nejenže zmírňuje stres, ale také podporuje funkce zažívacího traktu. Proto se po jídle trochu projděte, abyste podpořili trávení. A proč si po jídle nezdřímnout? Při ležení se žaludeční kyselina snáze vrací zpět a vyvolává pálení žáhy. Ani tak se ale nedoporučuje sportovat hned po jídle. Cviky, při kterých se silně zapojují svaly trupu a břicha, zvyšují tlak v břiše, což podporuje pálení žáhy.
Vše, co potřebujete vědět o Reloxanu® – od mechanismu účinku přes jeho složky až po přirozené výhody, které nabízí.
Máte problém s pálením žáhy? Otestujte se a zjistěte to.
I doma můžete najít pomocníky, které vám mohou ulevit od pálení žáhy, proto jsme vytvořili jednoduchý přehled: