Pálení žáhy v noci
Co jej ovlivňuje a co pomáhá
Je to skvělý pocit, když se po vydatné večeři svalíte do postele, plní a spokojení. Pak vás ale začne pálit za hrudní kostí. Často máte také nepříjemnou kyselou chuť v ústech. Zde se dozvíte, proč se tyto nepříjemné potíže v noci objevují a co můžete proti nim udělat.
Proč pálí žáha tak často v noci? Role gravitace
Pokud vás v noci začne bolestivě pálit žáha, nemůžete v žádném případě usnout. Proč se ale tolik lidí trápí zejména v noci? To má co dělat s gravitací. Noční pálení žáhy je nejčastěji vyvoláno tím, že člověk v posteli leží vodorovně. V této poloze se žaludeční šťáva z plného žaludku snáze dostává zpět do jícnu. Tento zpětný tok se odborně nazývá reflux. Pravděpodobnost, že žaludeční šťávy budou proudit vzhůru, zvyšuje také bohatá nebo těžká večeře. Čím je žaludek plnější, tím větší je tlak na svalstvo jícnu. A těžká jídla se tráví déle. Jícnový svěrač, což je název svalu, který odděluje jícen od žaludku, může být také oslabený, což je stav, který běžně postihuje starší osoby.
Jak poznat noční pálení žáhy? Klasické potíže
Noční pálení žáhy a reflux se mohou projevovat různými způsoby. Krátce potom, co si lehnete do postele, můžete pociťovat silné pálení, můžete mít nutkání říhat nebo přetrvávající pocit tlaku v žaludku. Žaludeční kyselina se dostává do jícnu často až v době, kdy už spíte. Mnohdy si toho všimnete až druhý den ráno, protože vás pálí v krku, máte v něm hlen nebo máte zastřený hlas. Proč? Kyselina chlorovodíková, obsažená v žaludeční šťávě, dráždí sliznici v krku. Pokud tento reflux nezpůsobuje typické příznaky pálení žáhy, označuje se jako tichý reflux.
Proč je pálení žáhy v noci horší? Důvody a fyzické důsledky
Pálení žáhy není nikdy příjemné bez ohledu na denní dobu, ale většina lidí tvrdí, že je obzvláště bolestivé a rušivé v noci. Problémem může být poloha, ve které spíte. Proč? Když ležíte, žaludeční kyselina může snadněji proudit vzhůru do jícnu, kde může dráždit a poškozovat sliznici. Pokud se jedná o dlouhodobý problém, může mít nepříjemné následky: trvalý reflux může způsobit zánět jícnu nebo dokonce vytvořit na sliznici patologické změny. A v noci máte méně možností, jak se od bolesti rozptýlit, a proto ji vnímáte jako intenzivnější. Pokud vám potíže brání usnout nebo vás udržují delší dobu vzhůru, budete unavení a během dne nebudete schopni tak dobře pracovat a nezvládnete toho tolik, kolik byste měli.
Víte, že…?
Časté pálení žáhy je rizikovým faktorem pro vznik rakoviny krku nebo jícnu.
Co dělat, když vás v noci pálí žáha?
Co dělat a jak se stravovat
Jsou jistě příjemnější věci, než když vás v noci budí nebo vám nedá spát pálení žáhy. Lidé, kteří mají tento problém, vědí, jak moc může pálení žáhy ovlivnit jejich spánek, a tím i kvalitu života. Dobrou zprávou však je, že těmto příznakům nejste zcela vydáni na milost a nemilost - existují změny v životním stylu a stravě, které vám pomohou nočnímu pálení žáhy předcházet.
Když spíte, nechte gravitaci pracovat za vás a zvyšte si hlavu postele. Tím udržíte horní část těla poněkud vyvýšenou, aby žaludeční kyselina nemohla tak snadno proudit vzhůru. Pokud spíte na levém boku, leží váš žaludek níže než jícen.
Pokud jste k nočnímu pálení žáhy náchylní nebo trpíte tichým refluxem, je dobré sníst poslední jídlo dne dvě až tři hodiny před spaním. Většina obsahu žaludku se stráví a dostane se do tenkého střeva dříve, než si lehnete.
V době před spaním se vyhýbejte těžkým nebo mastným jídlům. Večer byste neměli pít ani perlivé nápoje, protože oxid uhličitý tlak v žaludku zvyšuje.
Reloxan® proti pálení žáhy
Reloxan® žvýkací tablety jsou dobře snášeným přípravkem, který rychle zklidňuje pálení žáhy a neutralizuje nadbytečnou žaludeční kyselinu. Žvýkací tablety s uhličitanem vápenatým a uhličitanem hořečnatým a s rostlinným extraktem z opuncie rychle zmírňují žaludeční potíže a přirozeně chrání sliznici jícnu. Nejlepší je užívat tablety hodinu po jídle. Můžete je také užít, pokud vás pálení žáhy náhle přepadne v noci.
Naše doporučení:
Pokud vás v noci pálí žáha, spěte na levém boku. Žaludek je na této straně těla, což znamená, že když ležíte na levé straně, je níže než jícen, což ztěžuje proudění žaludeční kyseliny směrem nahoru.
I doma můžete najít pomocníky, které vám mohou ulevit od pálení žáhy, proto jsme vytvořili jednoduchý přehled:
Potraviny, na které se zaměřit a čemu se vyhnout, abyste pomohli s pálením žáhy.
Vše, co potřebujete vědět o Reloxanu® – od mechanismu účinku přes jeho složky až po přirozené výhody, které nabízí.