Reloxan

Pálení žáhy ve vyšším věku

Obvyklé příčiny a co pomáhá

Pálení žáhy je u starších lidí běžné. Pravděpodobnost vzniku obtíží, jako jsou kyselé říhání nebo pocit pálení v jícnu, se s věkem zvyšuje. Mnoho lidí s tím dokonce bojuje každý den. Problém obvykle způsobují tělesné změny, které přicházejí se stárnutím, a také některé léky. Zde se dozvíte více o příčinách a možnostech léčby.

2_3_image_1

Co mají s pálením žáhy společného svaly? Když síla slábne

S přibývajícím věkem naše svaly slábnou. To platí i pro trávicí systém, který obsahuje velké množství svalové tkáně. V důsledku toho se jícnový svěrač – sval, který odděluje jícen od žaludku – přestává správně uzavírat. Úkolem tohoto svalu je stahovat se, když jím nemá projít žádná potrava nebo tekutina. Když je uzavřen, brání stoupání natrávené potravy a žaludeční kyseliny zpět do jícnu. Pokud tento sval ztratí sílu, nemůže již fungovat tak, jak by měl. Výsledný zpětný tok natrávené potravy a žaludeční kyseliny je proces, který se odborně nazývá reflux. Tím, že  svaly mohou ztrácet sílu, se větší porce jídla obtížněji zpracovávají. Podstata věci spočívá v tom, že svaly, které nám pomáhají při pohybu, lze procvičovat v každém věku, ale to bohužel nemusí platit pro svaly trávicího systému.

2_3_image_2

Co se stane, když nebudete dostatečně pít? Pálení žáhy z nedostatku slin 

Kromě úbytku svalové síly dochází s přibývajícím věkem i k dalším tělesným změnám, které ovlivňují naše trávení. Snižuje pocit žízně a tělo produkuje méně slin. To znamená, že v horních cestách dýchacích je méně tekutiny, která by jídlo zředila a "spláchla". Také není tolik slin, které by neutralizovaly žaludeční kyselinu a posouvaly potravu směrem do žaludku. Neexistuje žádný přesvědčivý výzkum, proč senioři často málo pijí. Předpokládá se, že stárnoucí nervy ovlivňují ústa, hrdlo a žaludek, stejně jako příslušné části mozku, a navíc se signály hůře přenášejí a zpracovávají.

Víte, že…?

V mozku existuje „centrum žízně“: střední preoptické jádro.

2_3_image_3

Jak na pálení žáhy působí léky?

Léky jako spouštěč

Čím jsme starší, tím více trpíme nemocemi, jako jsou vysoký krevní tlak a různá revmatická onemocnění, někdy i více zdravotními obtížemi najednou. V některých případech může být pálení žáhy vyvoláno užíváním léků právě na tyto nemoci. To platí zejména pro léky na kardiovaskulární systém, antirevmatika a léky proti bolesti. Rozhodně však nesmíte bez porady s lékařem přestat tyto léky užívat. Pokud máte otázky, obraťte se na svého lékaře, který by vám mohl nabídnout jiné možnosti.

Co pomáhá proti pálení žáhy s přibývajícím věkem?

Co proti potížím pomáhá

Pálení žáhy může být více než nepříjemné - může být obtěžující. Dobrou zprávou však je, že existují různé způsoby, jak příznaky zmírnit. Zejména občasné pálení žáhy lze někdy účinně řešit šetrnými prostředky.

Teaser1_2_3_NEU

Pokud máte akutní pálení žáhy,může pomoci velká sklenice nesycené vody. Tekutina pomůže žaludeční kyselinu spláchnout zpět a zředit ji.Škrobovité potraviny, jako jsou suchary, chléb a pečivo nebo banány, mohou pomoci nadbytečnou žaludeční kyselinu absorbovat.

Více o domácích pomocnících proti pálení žáhy

2_3_teaser2

Zejména s přibývajícím věkem je důležité být stále správně zavodněný. Přirozená potřeba pít u člověka často s přibývajícím věkem klesá. Minerální voda, heřmánkový nebo fenyklový čaj pomáhají vyplavovat kyselinu z jícnu a v žaludku ředí nadbytečnou kyselinu.

2_3_teaser3

Místo větších porcí jídla je lepší jíst během dne několik menších jídel, protože větší porce žaludek hůře tráví.

Další informace o potravinách a pálení žáhy

icon_cactus

Reloxan® pro úlevu

Reloxan® žvýkací tablety pomáhají rychle zmírnit pálení žáhy a přirozeně chrání sliznici jícnu. Obsahují uhličitan vápenatý a uhličitan hořečnatý a rostlinný extrakt z opuncie, které potíže z překyselení, jako jsou pálení žáhy a kyselý reflux, dokáží rychle zmírnit.

*Pokud již nějaké léky užíváte, přečtěte si prosím návod k užití přípravku Reloxan® a poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem, abyste se vyhnuli případnému vzájemnému působení léků.

2_3_teaser4

Potraviny, na které se zaměřit a čemu se vyhnout, abyste pomohli s pálením žáhy.

Číst více

1_0_teaser1

Přečtěte si o všech příčinách a o tom, jak můžete najít rychlou úlevu od tohoto nepříjemného pocitu pálení žáhy.

Číst více

Reloxan

Vše, co potřebujete vědět o Reloxanu® – od mechanismu účinku přes jeho složky až po přirozené výhody, které nabízí.

Číst více