Pálení žáhy vlivem stravy
Výhody vyvážené stravy
Trápí vás často pálení žáhy? Pokud ano, může vám stravovací plán pomoci zmírnit příznaky. Některé potraviny pomáhají pálení žáhy předcházet, jiné naopak tento problém zhoršují. Zde se dozvíte, které potraviny mohou udržet pálení žáhy pod kontrolou.
Jak jídlo ovlivňuje pálení žáhy? Potraviny a stravovací návyky jako spouštěcí faktory
I když se obecně stravujete zdravě, některé potraviny mohou pálení žáhy vyvolat. Na žaludek mohou mít vliv těžká nebo obzvláště bohatá jídla, sladké nebo slané pokrmy, stejně jako kyseliny v ovoci nebo ovocných šťávách. Svou roli hraje i prostředí, ve kterém jíte. Máte dostatek času na to, abyste se v klidu najedli? Nebo něco zhltnete, něco si tu a tam ochutnáte, když stojíte v kuchyni? Pokud tyto faktory kombinujete, je výsledek pro váš trávicí trakt stresující, s přímým dopadem na vaše trávení. To může vést k pálení žáhy a žaludečním potížím z překyselení.
Které potraviny zhoršují pálení žáhy? Problematické potraviny
Existují určité potraviny, které mohou pálení žáhy vyvolat. Jsou to zejména:
- tučné potraviny, jako jsou uzeniny a jídla z rychlého občerstvení
- sladkosti a čokoláda
- káva
- mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku
- citrusy
- sycené nápoje
- alkohol, zejména silné lihoviny a víno (vyšší obsah kyselin!)
Víte, že…?
Nadváha zvyšuje riziko refluxní poruchy, zejména u žen.
Které potraviny zabraňují pálení žáhy?
Existují však i jiné potraviny, které pálení žáhy pomáhají předcházet. Jsou to zejména:
- potraviny s velkým množstvím vlákniny, jako jsou celozrnný chléb nebo celozrnné těstoviny
- nenasycené mastné kyseliny obsažené v margarínu, v řepkovém a lněném oleji
- zelenina, jako je mrkev, špenát a brokolice
- libové ryby, např. treska
- nesycené nápoje, např. neperlivá voda a čaj
- banány
- brambory
- ovesná kaše
- suchary
Co byste měli jíst, když vás pálí žáha?
Užitečné tipy pro správné stravování
Sladké a slané pochutiny, jako jsou čokoláda nebo brambůrky, jsou "hříšné" pochoutky, které má skoro každý rád a které je těžké si odříct. Potraviny s velkým množstvím cukru nebo tuku však bohužel pálení žáhy zhoršují. Mezi produkty, které pálení žáhy a žaludeční potíže z překyselení zhoršují, patří také nápoje s kofeinem nebo alkoholem. Předcházet pálení žáhy vám pomohou následující doporučení.
Pokud vás často pálí žáha, je vhodné upravit si jídelníček a vyhnout se potravinám, které pálení žáhy vyvolávají. Měli byste vypít alespoň 1,5 litru denně a zdržet se přitom sycených nápojů, kávy a ovocných šťáv. Alkohol a tabák jsou také zakázány.
Dejte si raději několik menších jídel denně než pár větších a každé sousto alespoň dvacetkrát rozžvýkejte. Jezte v klidu, pokud možno vsedě, nikoli vestoje, a nespěchejte. Pro trávení je prospěšné udělat si asi patnáctiminutovou procházku. Poslední jídlo dne je vhodné sníst dvě až tři hodiny před spaním.
Nadváha může zvyšovat riziko pálení žáhy: kila navíc vyvíjejí tlak na žaludek a jícnový svěrač, který časem ztrácí pevnost. Natrávená potrava a žaludeční kyselina se pak mohou vracet zpět do jícnu. Tak či onak, při nezdravé stravě můžete dále přibírat, zatěžujete tělo a to vše může přispět ke zdravotním potížím. Změna se tedy vyplatí!
Reloxan® žvýkací tablety proti pálení žáhy
Změnit stravu není snadné: někdy se prostě nemůžete vyhnout všem spouštěčům pálení žáhy. A když se objeví potíže, potřebujete rychlou pomoc. Reloxan® žvýkací tablety poskytují při pálení žáhy a žaludečních potížích z překyselení rychlou a dlouhodobou úlevu. Obsahují uhličitan vápenatý a uhličitan hořečnatý, které rychle neutralizují nadbytečnou žaludeční kyselinu, takže vaše potíže mohou rychle ustoupit. Rostlinný extrakt z kaktusu opuncie chrání a zklidňuje sliznici jícnu.
Máte problém s pálením žáhy? Otestujte se a zjistěte to.
The right kind of diet can help prevent heartburn. How to find fast relief – even on the go.
Přestože jíme a pijeme každý den, o gastrointestinálním traktu víme obvykle velmi málo.